Wczesna ciąża i brak widocznego zarodka

Witam, ostatnia miesiączka 12.05.2012 r. Cykle ok. 30-dniowe. W tym ostatnie miesiące trochę nieregularne ok. 32-34 dni. Dnia 16.06. pozytywny wynik testu ciążowego. Dnia 19.06. wizyta u ginekologa, USG - pęcherzyk ciążowy 7,2 mm, pęcherzyk żółciowy, brak zarodka! Wg usg 5 tydzień ciąży. Poród: 19.02.2013. Następna wizyta i usg dopiero 13 lipca. Objawy: ból piersi, senność, zmęczenie, od 2 dni lekkie nudności. Dodatkowe informacje: nowy i dobry sprzęt w gabinecie ginekologicznym, pierwsza ciąża (2008 r.) poronienie samoistne, wczesna ciąża. Co w takiej sytuacji robić? Czekać spokojnie do następnej wizyty czy powtórzyć badanie usg? Jeśli tak to w jakim terminie? Czy to normalne, że nie widać jeszcze zarodka? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Marta Hat

Witam! Pęcherzyk ciążowy zwykle jest widoczny w USG dopochwowym w czwartym tygodniu ciąży, ma ona wtedy około 3-4mm długości. W następnej kolejności uwidocznionym w badaniu USG powinien być pęcherzyk żółtkowy, pojawia się on w badaniu, gdy wielkość pęcherzyka ciążowego wynosi więcej niż 6 mm (co odpowiada około 5-6 tygodniowi ciąży). Struktura zarodka pojawia się w USG około końca 5. tygodnia ciąży. W 6 tygodniu ciąży jest już również zwykle możliwa do uwidocznienia czynność serca , ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL). Badanie USG może w tym momencie na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka, a na 86% określić bicie serca. Według podanych informacji wszystko powinno być w porządku, jednak jeżeli się Pani niepokoi należy skonsultować wynik z ginekologiem. Brak dolegliwości bólowych oraz krwawienia sugeruje, że zarodek powinien rozwijać się prawidłowo, a kolejne badania USG powinny dokładniej uwidocznić powstające struktury. Pozdrawiam serdecznie!