Wędrówki po górach po zabiegu przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa a wędrówki po górach Mój mąż będzie miał niedługo zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej. Mam pytanie: po jakim czasie będzie mógł zacząć chodzić po górach? Czy chodzenie przez np.8-10 godzin po Tatrach będzie problemem za jakieś 2-3 miesiące? Czy może zacząć jakieś krótsze trasy, spacery, po niewielkich wzniesieniach? (np.Pienieny lub Gorce, gdzie nie trzeba tak dużego wysiłku jak przy skalistym podłożu). Jeśli tak, to kiedy najwcześniej? Dziękuję za pomoc.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani, jeżeli zabieg był wykonany z użyciem siatki (obecnie metoda najczęściej stosowana) - wówaczas może Pani pozwolić sobie na wysiłek już po 2-3 tygodniach.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Szanowna Pani,
czas rekonwalescencji po operacji przepukliny jest krótki. Zaleca się jedynie ograniczenie dźwigania do 3 miesięcy. Jednak długi czas wędrówki po górach może być ograniczany przez spadek tolerancji wysiłku fizycznego, spowodowanego urazem operacyjnym. Nie ma więc przeciwwskazań do wędrówki po górach, ale zalecam rozwagę co do wielkości obciążenia dziennego i wyboru trasy.
życzę udanych wędrówek i pozdrawiam
dr.R.Anielski

Po okresie 1 miesiąca po zabiegu średnio natężony wysiłek, do którego zaliczają się również wycieczki na krótszych trasach i niewielkich wzniesieniach z niewielkim obciążeniem powinien być dobrze akceptowany przez organizm Pani Męża. Powrót do pełnej sprawności fizycznej z możliwością pełnego obciążania fizycznego będzie możliwy po wspomnianym przez Panią okresie 2 miesięcy. Należy jednak zawsze liczyć się z możliwością wystąpienie przewlekłych dolegliwości bólowych po zabiegu oraz innych powikłań (jak np. zaburzenia gojenia rany czy też odrzucenia wszytej siatki z tworzywa sztucznego), które przedłużą okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności fizycznej.