Wegetarianizm i słodycze w diecie a ryzyko przytycia

Od ok. 3 lat nie jadam także tłuszczy, smażonych rzeczy, fast foodów, żółtych i tłustych serów, białego pieczywa.Od 3 miesięcy przeszłam na wegetarianizm. Jem jednak dużo słodyczy i jogurtów , czy mogę przez to przytyć ?

Witam serdecznie,
wykluczenie tłuszczy z diety nie jest niczym dobrym ponieważ dużo witam rozpuszcza a co za tym idzie przyswaja się tylko w obecności tłuszczy, jeśli nie chce Pani spożywać tłuszczy smażonych ( bo to jestem w stanie zrozumiec ) to proszę przyjmować przynajmniej tłuszcze na surowo) do sałatki dodać oliwę z oliwek czy olej lniany , który zresztą sam oprócz bardzo dobrych właściwości zdrowotnych wspomaga też odchudzanie.
Bardzo wiele ludzi w tej kwestii bardzo błędnie myśli, wyobrażają sobie,że to tłuszcze powodują tycie, nic bardziej mylnego, bo one same nie powodują tycia, tylko właśnie połączenie tłuszczy z cukrem czyli SŁODYCZE.Składają się one z węglowodanów prostych czyli cukrów i tłuszczu i tylko w takim połączeniu będą powodowały tycie a więc nie jest polecane spożywanie dużych ilości słodyczy ani słodkich jogurtów ponieważ w nich też jest bardzo dużo cukru.Polecam jogurt naturalny w połączeniu np z suszonymi owocami i płatkami owsianymi górskimi do tego świeży owoc np jabłko.
Jeśli potrzebuje Pani ustalenia wegetariańskiego jadłospisu , takiego który będzie również zdrowy i nie będzie zubożał Pani diety w witaminy i składniki mineralne poniewąz źle zbilansowana wegetariańska dieta może przynieśc więcej szkód aniżeli korzyści, chętnie pomogę ,proszę o kontakt prywatnie.
Pozdrawiam,
Anna Zientalska
anna_zientalska@op.pl
www.euforiasalon.com.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dieta wegetariańska powinna być właściwie zbilansowana, tak aby dostarczyć Pani organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym pełnowartosciowego białka, wapnia, żelaza, wit B 12. Jeżeli podaż słodyczy przewyższy Pani zapotrzebowanie kaloryczne pewnie Pani przytyje.

Witam
Specjalizuję się w dietach wegańskich i wegetariańskich od przeszło 22 lat. Z mojego doświadczenia wynika, że dosyć często niestety osoby decydujące się na przejście na dietę wege zapominają o tym iż żeby była to nie tylko etyczny ale i zdrowy styl życia należy z diety wyeliminować wszelkie używki i fast foody a do nich też należą tradycyjny rafinowany cukier i słodycze na jego bazie. Cukier to biała śmierć i nie ma w tym żadnej przesady, szczegóły http://www.dieta.eko.org.pl/porady.php
Poza tym jeśli w okresie jesienno-zimowym jada Pani dużo jogurtów to podobnie jak w przypadku słodyczy dostarcza Pani organizmowi dużo śluzu - idealnej pożywki do rozwoju bakterii oraz oczywiście również można od niego przytyć jeśli jest to zwłaszcza jogurt owocowy. Co do tłuszczy nie doprecyzowała Pani czy pisząc, że nie używa tłuszczy miała Pani na myśli rafinowane tłuszcze czy również nieoczyszczone w tym, nasiona, pestki, orzechy i avokado, które również są źródłem tłuszczy. Jeśli ma Pani życzenie by sprawdzić czy prawidłowo Pani komponuje jadłospis wegetariański zapraszam serdecznie na poradę, ponadto polecam odwiedziny mojej strony www.dieta.eko.org.pl
z wege pozdrowieniami

Witam. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia zależy m.in. od trybu życia i aktywności fizycznej. Jeżeli prowadzisz bardziej siedzący tryb życia, to jedzenie w nadmiarze słodyczy oraz jogurtów (jeśli są słodkie to zaliczamy je również do słodyczy) może spowodować, że będziesz nabierać ciała. Słodycze i jogurty zawierają w składzie sporo cukrów i są bardzo kaloryczne. Jednak ważniejsze jest to, że Twoja dieta może być niedoborowa, a organizm niedożywiony. Dieta wegetariańska jest zdrowa, jeżeli jest prowadzona rozsądnie. Oprócz warzyw i owoców, roślin strączkowych, produktów zbożowych z pełnego ziarna, chudych produktów mlecznych powinnaś wprowadzać jajka oraz ryby. Raz na jakiś czas warto wykonać badania, żeby sprawdzić jaki jest poziom żelaza oraz hemoglobiny we krwi. Pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Oczywiście, że tak. Jeśli dieta będzie wysoko węglowodanowa z pewnością Pani przytyje. Słodycze i inne przetworzone produkty to przede wszystkim węglowodany z tłuszczami. Pozdrawiam