Wewnętrzne napięcie i niepokój

Mam mętlik w głowie, jeśli chodzi o klarowność mojej dolegliwości. Czy wraz z depresją w parze może iść nerwica...? Jak słusznie do tego podejść, jak rozdzielić? Jestem w środku przygnębiona, czuję niepokój i napięcie. Bardzo rzadko się zdarza, że "puszcza" mnie ono. Jest czasem silne i po kilku dniach mięśnie same pulsują... mrowi... Najsilniej odczuwam to po prawej stronie. Chodzę miesiąc na psychoterapię i stan bardzo lekko się poprawił, ale nieznośne dolegliwości nadal się mnie trzymają. Bardzo często czuję się, jakbym dźwigała na plecach bardzo ciężki worek cementu (poczucie ociężałości).

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam Panią,

Depresja i nerwica idą ze sobą w parze w tym sensie, że konsekwencją silnego i długo utrzymującego się lęku jest przygnębienie, a depresja może przebiegać razem z lękiem (depresja lękowa). Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy chory cierpi na depresję czy nerwicę, niekiedy stwierdza się zaburzenia lękowo-depresyjne. Dokładną diagnozę powinien postawić lekarz lub psycholog prowadzący terapię. Warto pomysleć o masażach i innych metodach relaksacji. Jaką metodą ma Pani prowadzoną psychoterapię? Jeżeli czuje się Pani bardzo źle, dobrze byłoby też skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania leków, które pomogłyby Pani w początkowym okresie terapii. Miesiąc to krótki przedział czasu, najważniejsze, że są już widoczne efekty terapii! Proszę być więc dobrej myśli.

Serdecznie pozdrawiam!