Wiarygodność testu

Witam
Moje cykle trwają 34 dni. Teraz podejrzewam, że jestem w ciąży, ponieważ ostatnią miesiączkę miałam 5 listopada. 9 grudnia miałam skąpe krwawienie w porównaniu z moimi miesiączkami, które są bardzo obfite i bolesne (a w grudniu to krwawienie trwało 3 dni i było zupełnie bezbolesne).

Zrobiłam test 19 grudnia i wyszedł negatywny. Czy jest możliwe, że test jeszcze nie mógł wykazać ciąży? Teraz bolą mnie piersi, a raczej sutki są bardzo wrażliwe (dotychczas przed okresem bolały mnie cale piersi). Mój mąż zauważył, że podczas stosunku moja pochwa jest ciaśniejsza jak dotychczas, a z zewnątrz ciemniejsza. Czy to może być jednak od ciąży?
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Przyczyną zmian w cyklu raczej nie jest w Pani przypadku ciąża. W przeciwnym razie, test po tak długim czasie dałby raczej wynik pozytywny. Radzę jednak, dla całkowitej pewności, powtórzyć teraz test z moczu lub wykonać badanie krwi (stężenie betaHCG). Jeżeli testy wykluczą ciążę, a w styczniu i lutym miesiączka również będzie odmienna niż dotąd, powinna Pani udać się do ginekologa i wykonać badania hormonalne. Możliwe, że jest to chwilowe zaburzenie, ale niewykluczone jest także poważniejsze zaburzenie cyklu na tle hormonalnym.
Pozdrawiam serdecznie!