Widoczne żyły na nogach u 14-latki

Mam mały problem z córką ma 14 lat a już widać jej żyły na nogach Z każdym rokiem przybywa coraz więcej. Lekarz rodzinny twierdzi że już takie są. W naszej rodzinie żylaki są dziedziczne wiec boje się że ona tez będzie miała. Czy są na to jakieś lekarstwa żeby te żyły zniknęły?

Witam
Niestety przewlekła niewydolność żylna to schorzenie dziedziczne. Warto by było wykonać u córki badanie USG-Doppler, żeby ocenić stan żył położonych głębiej i ewentualne tendencje do powstawania żylaków. Możliwe, że u córki przebieg żył jest bardzo powierzchowny i dlatego są tak widoczne. Niestety nie ma cudownego leku, po którym znikną. Można wspomagająco brać preparaty diosminy, ale raczej nie u dziecka, ponieważ mogą podrażniać żołądek.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska

Witam serdecznie, po wykonaniu USG dopplerowskiego można zaproponować leczenie, a jeżeli pacjentka ma jedynie pajączki naczyniowe-teleangiektazje lub żyły sieciowe, najlepiej zamknąc je metodą mikroskleroterapii (drobne) lub echoskleroterapii piankowej (żyły sieciowe i niewielkie żylaki). Nie powoduje to bezterminowego wyleczenia z choroby ale spowalnia proces powstawania nowych patologicznych zmian żylnych. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog