Wiek a mammografia
Witam mam pytanko od jakiego wieku robi sie mammografie. Mieszkam w Szwecji i dostałam zaproszenie na mammografie (mam 40 la) czy to nie za wczesnie? pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Marek Pabian
60 poziom zaufania
Badanie mammograficzne piersi jest badaniem pozwalającym określić istnienie guza, a także ocenić czy jest to guz "podejrzany". Zwyczajowy podział młode kobiety==> USG i "starsze" ==> mammografia nie znajduje uzasadnienia.
Pierwsze badanie mammograficzne powinno się wykonać po 35 roku życia, chyba że w badaniu USG piersi stwierdzono patologię wymagającą weryfikacji przy użyciu mammografii. Należy pamiętaćże: autobadanie piersi po każdej miesiączce, badanie przez lekarza 1x/6 miesięcy, usg piersi co 2 lata.