Wiek ciąży na podstawie badania USG

Mam takie pytanko. Byłam dziś na moim pierwszym usg i wyszło, że wiek ciąży to 13 tygodni i 2 dni. Dzidziuś ma 7.1 cm, a pierwszy dzień mojej ostatniej miesiączki wypadał 12 września. To według moich obliczeń 12 tygodni temu? O co chodzi w tym usg? Wiek ciąży jest podany na podstawie rozmiarów dziecka? Bardzo proszę o odp.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na porównanie wieku ciąży wynikającej z badania USG oraz daty ostatniej miesiączki nakładają się pewne zakłócenia, niedokładności, przez co wiek ten szacowany na dwa sposoby zwykle nie jest sobie równy. Po pierwsze przy ustalaniu wieku na podstawie daty ostatniej miesiączki zakłada się, że owulacja występuje w dwa tygodnie od pierwszego dnia cyklu, co oczywiście rzadko jest prawdą. Jeśli ma Pani krótkie cykle, krótsze niż 28 dni, to owulacja występuje pewnie nieco wcześniej i dziecko poczęło się wcześniej, jest nieco starsze, niż wynika to z daty ostatniej miesiączki. Po drugie w tym okresie, tj. w okolicach 13 tygodnia dzieci zaczynają się już rozwijać w różnym tempie. Do precyzyjnego szacowania wieku ciąży właściwsze jest nieco wcześniejsze badanie, w okolicach 5-6 tygodnia ciąży. Jeśli dziecko rozwija się szybciej niż średni rozwój w tym okresie, to wiek szacowany na podstawie badania USG na tym etapie będzie starszy niż rzeczywisty. Tak więc najprawdopodobniej nałożenie dwóch czynników - szybszej owulacji niż dwa tygodnie po pierwszym dniu miesiączki oraz nieco szybszego rozwoju dziecka sprawiło, że powstała taka rozbieżność szacunku wieku ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!