Większy wymiar AC od HC w badaniu USG w 28. tygodniu ciąży

Większy wymiar AC od HC w badaniu USG w 28 tygodniu ciąży. W 28 tygodniu ciąży (27w4d) w badaniu USG moja córeczka ma mniejszy o 3 tygodnie obwód główki (HC=22.49 cm) od pozostałych parametrów. Pozostałe wymiary to: BPD= 6.82, AC=23.19, FL= 5.40, OFD=7.42. Martwi mnie ten wynik, bo w 20 tygodniu ciąży nie było takich rozbieżności. Lekarz nie zasugerował żadnych nieprawidłowości. Może nie chciał mnie martwić bo 1 ciążę poroniłam w I trymestrze. Bardzo proszę o analizę badania USG.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby poczekać do kolejnego etapu ciąży, kolejnego badania. Dopiero porownanie następnych wymiarów może zbudować obraz ewentualnych nieprawidłowości. Warto jednak podkreślić, że nie każde odchylenie od normy jest kluczowe.

Kolejne zalecane wg. PTG badanie USG powinno być wykonane w 30-32 tygodniu ciąży. Wskazane jest wykonanie go w sprawdzonym ośrodku i przeanalizowanie wyniku z lekarzem wykonującym badanie.