Wisceralna tkanka tłuszczowa u 67-latka

Mężczyzna.67 lat, 176cm wzrost, waga 88kg. Tłuszcz wisceralny: 17. Czy to jest dużo? Co robić by obniżyć? Zenon N.

Dzień dobry. Tkanka tłuszczowa wisceralna (czyli trzewna) to ta, która otacza narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Jeśli jest jej zbyt dużo, podwyższa się ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy typu 2 oraz stłuszczenia wątroby. Pana wynik świadczy o podwyższonej zawartości tłuszczu wisceralnego. Należy wdrożyć aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu (minimum 30 minut). Należy unikać alkoholu oraz cukrów prostych i żywności wysokoprzetworzonej (np. dania fast-food, słodkie napoje i słodycze, białe pieczywo i makarony) oraz alkoholu. Należy jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie o mniejszej objętości. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Błonnik taki znajduje się m.in. w świeżych warzywach i owocach, dlatego codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw oraz 1-2 porcje owoców. Oprócz tego zalecane są płatki owsiane, rośliny strączkowe, kasze, ryż pełnoziarnisty. Między posiłkami należy pić wodę mineralną niegazowaną (ok. 2 litrów dziennie). W razie pytań zapraszam na konsultacje indywidualne. Pozdrawiam.