Na co wskazują wyniki badania krwi u pięćdziesięciolatki?

Witam, jestem 50-letnią kobietą. Robiąc badania okresowe zauważyłam pewne nieprawidłowości, otóż: WBC 2,98, NEU 0,81, LYM 62,1%, NEU 27,2%, RBC 3,47, HGB 11,7, HCT 33,1, MCH 33,7. Po badaniach lekarz przepisał mi zastrzyki. Teraz po pół roku zrobiłam ponownie badania i są one takie same. Proszę mi odpowiedzieć na co mogą wskazywać te wyniki. Jestem już umówiona do hematologa, ale wolała bym wiedzieć coś wcześniej.

Lek. Marta Hat

Witam! Interpretacja wyników zależy nie tylko od wartości parametrów laboratoryjnych, ale też od stanu pacjenta. Ważne, aby uzupełnić informacje na temat tego, czy odczuwa Pani jakieś dolegliwości, podać pełny wynik morfologii (łącznie z parametrami prawidłowymi oraz normami laboratoryjnymi), uzupełnić, czy są jakieś nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, czy były robione też inne badania, czy leczy się Pani na jakieś choroby, jeśli tak to jakie leki Pani zażywa. Warto byłoby porównać wynik do jakiegoś wcześniejszego. Podane wyniki morfologii krwi wskazują na występowanie u Pani anemii (obniżony poziom hemoglobiny, liczba krwinek czerwonych, hematokryt oraz wskaźnik MCH). Dodatkowo w badaniach widoczna jest obniżona liczba krwinek białych z przesunięciem w rozkładzie między neutrofilami i limfocytami. Aby ustalić przyczynę oraz stopień powiązania obu badań należy poszerzyć diagnostykę - odpowiednie badania będą Pani oferowane po badaniu przez hematologa. Należy zwrócić uwagę na powiększenie węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, kontakt z substancjami chemicznymi, lekami. Powinna był wykonana morfologia z manualnym rozmazem, rozważona biopsja szpiku. Choroby, które należy wykluczyć to schorzenia rozrostowe szpiku, toksyczne uszkodzenie przez substancje chemiczne, bądź leki, przewlekłe infekcje, hipersplenizm. Na podstawie podanych wyników trudno skłaniać się ku którejkolwiek z nich. Pozdrawiam serdecznie