Brak akcji serca płodu podczas badania USG

Witam, jestem obecnie w 11 tyg. ciąży. Dziś byłam na USG i lekarz nie mógł zobaczyć bicia serca płodu, podczas gdy w 6 tyg. biło jak dzwon. Kazał mi przyjść za 1-2 tyg., żeby obejrzeć ciążę w innym stadium. Czy jest szansa, że wszystko jest ok i mogło się tak zdarzyć, że tego nie zauważył? Zapytał mnie czy bolą mnie piersi, ale obecnie już tak tego nie odczuwam. Wcześniej bolały mnie bardziej.

Lek. Marta Hat

Witam! Akcja serca płodu powinna być uwidoczniona już od 6 tygodnia ciąży. Oczywiście możliwe jest, że nieuwidocznienie bicia serca w dzisiejszym badaniu jest wynikiem małej precyzji sprzętu i warunków badania, jednak na podstawie podanych informacji nie można powiedzieć nic więcej. Kluczowe będzie tutaj badanie usg, które odbędzie się u Pani za tydzień. Warto także zwrócić uwagę na dynamikę przyrostu beta HCG. Jeżeli przyrosty beta HCG nie będą adekwatne, a akcja serca nie zostanie uwidoczniona to będzie trzeba uznać, iż rozwój zarodka został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych. W takim przypadku może być konieczne wyłyżeczkowanie jamy macicy. Życzę powodzenia! Pozdrawiam serdecznie