Czy mogę stosować lek na zakażenie dróg oddechowych, będąc w ciąży?

Witam! Jestem obecnie w 38 tygodniu ciąży. Od marca mam zatkany nos, katar, kaszel. Lekarze stwierdzili, że to alergia. Ja podejrzewam zapalenie zatok, gdyż choruję na nie od 7 lat. W kwietniu dostałam antybiotyk Zinnat 500 na ból zęba i po tym antybiotyku zaczął mi schodzić katar i odblokowała się jedna dziurka. W tej chwili katar schodzi mi zielony, mam bóle głowy, nos zatyka się w nocy, jest mi zimno, mam gorączkę. Lekarze nie chcą mi przepisać antybiotyku, kazali stosować Xylorin i Sinupret. Mam w domu lek Zamur 500, czy mogę go wziąć, gdyż z dnia na dzień czuję się coraz gorzej, a 24 maja czeka mnie cesarskie cięcie. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Zamur, czyli cefuroksym należy do leków określonych jako kategoria B jeżeli chodzi o stosowanie w ciąży. Oznacza to, że w przypadku tego leku badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Lek ten powinien być zastosowany podczas ciąży tylko i wyłącznie w razie wskazań ustalonych przez lekarza. Jeżeli lekarz nie zasugerował, że powinna Pani stosować antybiotyk nie należy go przyjmować. Proponuję udać się na wizytę kontrolną, aby ponownie dokonać oceny aktualnego stanu zdrowia. Pozdrawiam serdecznie!