Gradówki mnogie u ciężarnej

Witam, jestem w 9 miesiącu ciąży, lecz od 2 miesiąca mam problem z gradówkami mnogimi (wcześniej taki problem w ogóle nie występował). Lekarz zdecydował się na ich usunięcie pod znieczuleniem miejscowym (później stosowano maść floxal, ale po około 2 tyg. po zabiegu powieki znów spuchły i gradówki pojawiły się na na nowo w pobliżu tych wyciętych. Zrobiono wymaz z oka i okazało się, że jest Staphylococcus aureus MRSA. Szczep wykazuje wrażliwość na tetracykliny, wankomycynę i linezoid. Czy są środki oparte na wankomycynie do zastosowania miejscowego do oka, aby przeleczyć oko przed rozwiązaniem? Czy w związku z tym że mam taką bakterię jest szansa, że dziecko także może być chore lub zarazić się już po porodzie? Czym powinnam dezynfekować ręce/skórę aby nie przenieść bakterii na dziecko? Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Nie istnieje wankomycyn w maści. Jest to antybiotyk stosowany zwykle tylko i wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Do przeniesienia gronkowca złocistego MRSA dochodzi przez kontakty bezpośrednie z osobą zakażoną lub nosicielem, przez korzystanie z tych samych przedmiotów osobistych (ręczniki, środki higieny) co nosiciel/osoba zakażona. Przeniesienie zakażenia z matki na dziecko bardzo rzadko następuje przed porodem, natomiast w późniejszym czasie przez kontakt bezpośredni dzieci często zostają skolonizowane, ale przypadki zachorowań z powodu MRSA są bardzo rzadkie. Nie ma ścisłych wytycznych co do postępowania z kobietami ciężarnymi, które są nosicielkami MRSA. Pozdrawiam serdecznie!