Niepokojące wyniki badania krwi u młodej kobiety
Witam! Mam następujący problem. Zawsze byłam osobą szczupłą i nie myślałam, że mogę mieć problemy związane z tarczycą. Ostatnio dnia 4 kwietnia wykonałam badania krwi, wyniki przedstawiły się następująco: TSH: 4.59; ANTY-TG S - 12,67; ANTY-TPO - 8.08. Ponieważ TSH przekraczało normę, postanowiłam wykonać USG tarczycy a oto wyniki : Prawy płat tarczycy o wym. ok 7.5x10x43 mm - obj. 1,6 cm3; Cieśn. tarczycy grubości 2,3 mm; Lewy płat tarczycy o wym ok. 9,9x1037 mm - obj. 1,9cm3; Całkowita objętość tarczycy wynosi 3,5 cm3; Echogeniczność miąższu tarczycy wyższa od echodeniczności mięśni, bez zmian ogniskowych i cech wzmożonego przepływu; Nie widać patologicznych węzłów chłonnych przy ścianach naczyń szyjnych i podżuchwowo; Ślinianki przyuszne i podżuchwowe bez cech powiększenia i bez zmian ogniskowych. Zaniepokojona wyjątkowo małą wielkością tarczycy ponownie wykonałam badania dnia 27 kwietnia. Oto wyniki : FT 3 - 5.19; FT4 - 16.72; TSH: 2.6. Chciałabym spytać czy takie wahania w TSH tarczycy w tak krótkim odstępie czasu są normalne, zaznaczam, że nie brałam żadnych leków na tarczycę. Mam 27 lat. Pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania
Witam! Samoistnie TSH nie powinno się zmieniać w tak szybkim czasie. Być może podczas wykonywania przez Panią badań na jego poziom wpłynęły inne czynniki. Przykładowo podwyższony poziom TSH może występować po przebytej infekcji lub w przypadku innych chorób, natomiast niższy poziom TSH może towarzyszyć ciąży, diecie, czy stosowanym lekom. Mała objętość tarczycy wymaga dalszej diagnostyki - tj. sprawdzenia, czy ma ona charakter chorobowy (występuje m.in. w przebiegu choroby Hashimoto czy innych chorób zapalnych tarczycy), czy też taka jest "uroda". Warto udać się do endokrynologa, uzupełnić wywiad - ważne jest występowanie ewentualnych objawów mogących sugerować niedoczynność, bądź nadczynność tarczycy oraz przyczyna, dla której wykonała Pani badania tarczycy. W tym momencie wyniki hormonów tarczycy są prawidłowe, więc nie ma konieczności włączania leczenia, ale warto być w kontroli. Pozdrawiam serdecznie!