Jakie jest ryzyko zapłodnienia preejakulatem po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, moje pytanie wynika z ogromnego strachu przed niechcianą ciążą. Mam 22 lata, i trzy miesiące temu ostawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam blisko 6 lat. Odstawiłam je, ponieważ przy badaniu USG, lekarz stwierdził podejrzenie policystycznych jajników ze względu na ilość pęcherzyków na jajnikach. Miesiączkę po odstawieniu dostałam po 36 dniach, kolejną po 31, czekam na kolejną, i tutaj pojawia się moje pytanie, ponieważ w okresie "dni płodnych" współżyłam z chłopakiem, zabezpieczyliśmy się, nie doszło do wytrysku bez prezerwatywy, ale wcześniej przez chwilę nie używaliśmy prezerwatywy. Boję się czy mogło dojść do zapłodnienia przez płyn ejakulacyjny albo przez to, że prezerwatywa została nieumiejętnie nałożona i odrobinę się zsunęła przy wyciąganiu członka z pochwy. Czy przy "podejrzeniu" PCOS i zachowaniu takiej ochrony jak opisałam, mogło dojść do zapłodnienia, bo jeśli tak jestem skłonna użyć tabletek "72 po", ale też nie chcę narażać organizmu na nie, jeśli nie ma takiej potrzeby. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Istnieje pewne ryzyko, że zajdzie Pani z ciążę, nie można jej wykluczyć na 100%, jest ono jednak relatywnie niewielkie. Stosunek przerywany jest niepewną metodą "antykoncepcji" i może prowadzić do zapłodnienia, ponieważ w preejakulacie także mogą występować plemniki. Jest ich mniej oraz ich ruchliwość jest nieco upośledzona, ale ryzyko ciąży istnieje. Jeżeli miesiączka się opóźni sugeruję wykonanie testu ciążowego z moczu w terminie spodziewanej miesiączki. Wynik testu jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%. Pozdrawiam serdecznie!