Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mam anemię czy białaczkę?

Witam, ostatnio podczas morfologii stwierdzono u mnie niedokrwistość. Liczba erytrocytów jest w normie, leukocytów także. Mam jedynie niedobór hemoglobiny. Poza tym takie objawy jak zajady w kącikach ust, zmęczenie, bóle i zawroty głowy. Lekarz podejrzewa anemię, ale czytałam, że anemia ma także swoje przyczyny. Panicznie boję się, że to może być białaczka. Pragnę dodać, że OB mam w normie, wątrobę i śledzionę niepowiększone. Niedawno przeszłam też mononukleozę zakaźną i jestem w okresie rekonwalescencji. Od tego czasu mam stany podgorączkowe i jeden migdał lekko powiększony. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Proszę się nie obawiać - najczęstszą przyczyną anemii są niedobory pokarmowe. Nie ma powodu, aby podejrzewać u Pani białaczkę. Nie podała Pani wyników swojej morfologii, więc nie można dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Objawy, na które się Pani skarży rzeczywiście mogą sugerować niedokrwistość (zmęczenie i zawroty głowy). Zajady w kącikach ust mogą sugerować niedobory w zakresie witaminy B (a konkretnie witaminy B2). Niedokrwistość niedoborowa może wynikać z niedoboru żelaza (tzw. anemia mikrocytarna) - charakteryzuje ją niski wskaźnik MCV, MCH i MCHC w morfologii, a także nieprawidłowe wyniki w obrębie gospodarki żelazowej - niski poziom żelaza i ferrytyny) lub niedoboru witaminy B12/kwasu foliowego (tzw. anemia makrocytarna) - w morfologii podwyższone wartości MCV. Warto byłoby dorobić dodatkowe badania, które pomogą ustalić możliwą przyczynę anemii, W ocenie przyczyny ważny jest wywiad - krwawienie z przewodu pokarmowego, z dróg oddechowych, obfite miesiączki, inne krwawienie z dróg rodnych, krwiomocz, utrata krwi podczas urazu w niedawnym czasie, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego w przebiegu chorób żołądka i jelit. Należy skonsultować wynik z lekarzem i wprowadzić ewentualną suplementację. Pozdrawiam serdecznie.

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy