Co oznacza płaska krzywa cukrowa?

Witam, proszę o interpretację wyników badań dotyczących krzywej cukrowej i insulinowej: kobieta wiek 36 lat, waga 67 kg, wzrost 160 cm. Glukoza na czczo 83 mg/dl, po 1h po 75g glukozy 87 mg/dl, po 2h po 75g glukozy 82 mg/dl. Insulina 9,90 mU/l, po 1h po 75g glukozy 16,80 mU/l, po 2h po 75 g glukozy 16,40 mU/l dodam jeszcze że badania hormonalne TSH, PRL,TTE, DHEA-S, FSH i estradiol w normie. Moja lekarka zaleciła mi przejście natychmiastowe na dietę i wizytę u diabetologa. Powiedziała że mam płaską krzywą cukrową, ale właściwie nie wiem dlaczego, czym to grozi, jakie są tego następstwa, jaką dietę mam stosować? Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Warto by było uzupełnić podane przez Panią informacje o ewentualne objawy, które Pani odczuwa, powód zlecenia badań, choroby przewlekłe na jakie się Pani leczy, ewentualne stosowane leki. Płaska krzywa cukrowa w teście obciążenia glukoza to brak wzrostu poziomu cukru po spożyciu 75mg glukozy. Niskie stężenia glukozy mogą świadczyć o rozwoju tzw. insulinooporności, która jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi pełnoobjawowej cukrzycy - w sytuacji insulinooporności trzustka musi wydzielać więcej insuliny, co może doprowadzić do ich niewydolności. Należy powtórzyć badanie, aby mieć pewność co do wyniku. W takiej sytuacji należy zastosować dietę z ograniczeniem/wykluczeniem cukrów prostych (cukier, słodycze, owoce, napoje słodzone, gazowane)- które stymulują szybki wyrzut insuliny. Powinno się spożywać więcej produktów z cukrami złożonymi, np. makarony, zboża, ziemniaki. Powinna Pani jeść często, a mało - 5 posiłków dziennie, co około 4 godziny. Poza tym warto zwrócić uwagę na pozostałe zasady zdrowego odżywiania oraz aktywność fizyczną. Pozdrawiam serdecznie!