W jaki sposób mogę obliczyć dzień zapłodnienia?

Witam serdecznie! Mam 26 lat. Pierwszy dzień mojej ostatniej miesiączki to 18.03.2012, poprzedniej 19.02.2012, czyli cykl trwał 29 dni, średnio tyle wynosiły u mnie też poprzednie cykle. Do pierwszego współżycia doszło z 23 na 24.03, według obliczeń byłam wtedy niepłodna, natomiast do kolejnego 1.04. Obecnie jestem w 7 tygodniu ciąży, czy istnieje jakakolwiek możliwość, że do zapłodnienia doszło przed 1.04? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno określić dokładny dzień, w którym doszło do zapłodnienia. Wiek ciążowy liczony jest według daty ostatniej miesiączki, a nie od dnia potencjalnej owulacji/zapłodnienia. Oznacza to, że do rzeczywistego wieku ciążowego dodane jest około 14 dni. Można więc uznać, że u Pani moment zapłodnienia to okres między 1 a 3 kwietnia. Rzeczywisty wiek płodu wynosi o 2 tygodnie mniej niż wynika to z obliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!