Obrzęk i cellulit na nogach

Witam! Mam ukochaną kobietę w wieku 51 lat, która ma problem z nogami od kostki po pupę. Nogi wyglądają jakby w nich zgromadził się płyn lub cellulit. Bardzo proszę o poradę i jestem w stanie podjechać do lekarza, który pomoże. Pozdrawiam serdecznie i oczekuję na poradę! Romek

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Czy oprócz zmian występują jakieś dolegliwości, czy sytuacja taka pojawiła się w ostatnim czasie? Jeżeli zmiany mają charakter cellulitisu, to należałoby dodatkowo uzyskać informację na temat wzrostu oraz wagi pani, a także aktualnie stosowanego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Jeżeli zmiany są wyrazem defektu kosmetycznego można je wiązać ze zmianami hormonalnymi organizmu, które zaczynają się mniej więcej w tym wieku (związek z menopauzą). Postępowanie mające na celu usunięcie cellulitisu to: dieta (zwłaszcza bogata w białka), masaże, peelingi, stosowanie balsamów, a także leków - uszczelniających naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe, rozkładające tłuszcz. Należy zwrócić uwagę na to, czy obrzęki nie mają związku z niewydolnością naczyń kończyn lub czy nie są pochodzenia sercowego. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który na podstawie badania wykluczy niektóre możliwe przyczyny. Pozdrawiam serdecznie!