Jakie badania zrobić dziecku z nadwagą?

Witam, moja córka ma 9 lat, 140 cm wzrostu, 47 kg wagi, jest bardzo aktywna fizycznie - wygrywa zawody sportowe, ma ograniczoną dietę - bez cukrów, tłuszczów, ma alergię na produkty pszenne, mleczne, jaja. Wyniki TSH, krzywa cuk. i gluk. w normie. Teraz mamy zrobić profil kortyzolu, a jeśli i to wyjdzie OK, to co robić dalej?

KOBIETA, 9 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam! Wzrost Pani córki znajduje się między 75 a 90 centylem norm dla wzrostu w siatkach centylowych, natomiast waga znajduje się powyżej 97 centyla, co oznacza, że córka ma nadwagę. Wspomniała Pani, że córka dobrze się odżywia oraz jest aktywna fizycznie. Należałoby doprecyzować te informacje - jak wyglądają posiłki, jak często, czy faktycznie w ich skład wchodzą tylko te produkty, które Pani wymieniła. Podobnie należy ocenić aktywność fizyczną. Jeżeli chodzi o wtórne przyczyny otyłości/nadwagi należy w pierwszej kolejności wykluczyć zaburzenia endokrynologiczne - co w dużej mierze zostało już zrobione (niedoczynność tarczycy, w perspektywie badanie kortyzolu). Można pomyśleć o rzadkich zaburzeniach - rzekoma niedoczynność przytarczyc, niedoczynność przysadki - jednak w zależności od występowania niepokojących objawów. Może być tak, że córka uzyska proporcjonalną do wzrostu wagę przy skoku pokwitaniowym. Należy pamiętać, aby uczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych oraz utrzymywać zdrową dietę wraz z aktywnością fizyczną. Pozdrawiam serdecznie!