Czy występują u mnie dni płodne, jeśli stosuję tabletki antykoncepcyjne?

witam! Od 5 lat mam stwierdzone PCO, biorę Yasminelle. 23 kwietnia rozpoczęłam poprzedni blister tabletek, krwawienie z odstawienia wystąpiło od 14-20 maja, 21 maja rozpoczęłam kolejny blister. W ciągu ostatnich 3 miesięcy nie przyjmowałam antybiotyków ani nie pojawiła się biegunka bądź wymioty. 22 maja miałam stosunek zakończony we mnie. Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne nie potrzebuję dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą? Rozumiem, że jestem dalej zabezpieczona, mimo że była to 1 tabletka kolejnego blistra? (Przerwa na krwawienie trwała 7 dni, nie dłużej.) Wszystkie tabletki w ciągu ost. 3 miesięcy przyjmowałam regularnie i tak jak pisałam wyżej nie nastąpiła biegunka bądź wymioty. Biorąc tabletki antykoncepcyjne nie występują dni płodne? Pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Antykoncepcja doustna jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Stosowana w sposób prawidłowy zapewnia prawie 99% pewności, że nie zajdzie się w ciążę. Wszystko zależy jednak od sposobu zażywania tabletek, wiedzy na temat mechanizmu działania, a także interakcji. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły6 w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Należy pamiętać, że przerwa między kolejnymi seriami powinna wynosić nie więcej niż 7 dni. Z opisu, który Pani przedstawiła wynika, że stosowała się Pani do wszystkich zaleceń - nie ma więc obaw co do ewentualnej ciąży. w razie wątpliwości warto wykonywać test ciążowy (z moczu po ok. 2 tygodniach od stosunku). Działanie tabletek Yasminelle polega na blokowaniu wydzielania FSH, a wtórnie blokowaniu owulacji. Przy prawidłowym stosowaniu dni płodne nie występują. Pozdrawiam serdecznie!