Czy powinnam przyjmować luteinę, by zajść w ciążę?

Witam! Od 7 miesięcy staramy się z mężem o drugiego dzidziusia, ale niestety nie udaje nam się to. Mój okres nigdy nie był regularny. Byłam z tym u lekarza, ale stwierdził, że mój organizm widocznie tak ma, najważniejsze jest to aby średnio co 3 miesiące wywołać miesiączkę. Niestety przez to nie mogę nigdy stwierdzić, kiedy mam dni płodne. Przy pierwszym dziecku pamiętam, że przyjmowałam luteinę doustnie na wywołanie miesiączki. Czy mogło mi to pomóc z zajściem w ciążę? Czy teraz jak jej nie biorę mogę mieć cykle bezowulacyjne? Co w tej sytuacji zrobić? Znów zaczęłam brać luteinę, która przepisał mi lekarz już dawno na wywołanie miesiączki. Dziś mam pierwszy dzień okresu. Kiedy mogę znów przyjmować luteinę? By pomogła mi zajść w ciążę?

Lek. Marta Hat

Witam! Najczęstsze przyczyny nieregularnych miesiączek to tzw. przyczyny czynnościowe - podwzgórzowe - intensywny trening, odchudzanie, stres. Po wykluczeniu tych przyczyn należy wziąć pod uwagę przyczynę hormonalną - w celu dalszej diagnostyki należałoby oznaczyć u Pani poziom hormonów płciowych oraz prolaktyny, TSH, wykonać dokładne USG ginekologiczne. W różnicowaniu można brać pod uwagę hiperprolaktynemię, niewydolność ciałka żółtego, niedoczynność tarczycy, czy zespół policystycznych jajników. W zależności od przyczyny stosuje się odpowiednie postępowanie. Luteina jest stosowana w przypadku niewydolności ciałka żółtego, które nie produkuje dostatecznej ilości progesteronu w drugiej części cyklu. Jego niedobór utrudnia utrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach jej trwania. Odpowiednia suplementacja pozwala wyregulować poziom hormonu i utrzymać ciążę. Zanim zostanie zastosowane leczenie warto przeprowadzić odpowiednie badania, aby ustalić przyczynę nieregularnych cykli. Pozdrawiam serdecznie!