Wysypka na nogach po anginie

Witam! Od jakiegoś czasu na moich nogach pojawia się wysypka. Byłem z tym dwa razy u dermatologa i on powiedział, że to skutek przebytej anginy. Faktycznie wysypka pojawiała się zaraz po chorobie i tylko od pasa w dół. I teraz pojawia się rzadko, ale pojawia po jakimś wysiłku, czy po alkoholu (taneczna impreza zakrapiana alkoholem, czyli zmęczenie plus alkohol). Do tego pojawia się ból stawów kolanowych (nie jest to ból silny, ale odczuwalny). Dodam, że przepisał mi Amertil i kazał pić wapno. Na samą wysypkę przepisał mi maść jakąś (steryd). Nie wiem czy to jest coś poważnego czy tak już będzie?

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Postawienie diagnozy wymaga osobistego badania fizykalnego - należałoby określić charakter zmian oraz ich związek z wymienianymi przez Pana sytuacjami. Ważne byłyby ewentualne wyniki badań dodatkowych. Leki, które Pan używa wskazują na tło alergiczne występujących zmian skórnych. Proponuję Panu skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który Pana badał podczas obecności zmian skórnych i zadać pytania odnośnie niepokojących kwestii. Zmiany skórne mogą mieć charakter alergiczny i być skojarzone z różnymi czynnikami wywołującymi. Nie jest to zwykle niebezpieczna sytuacja (objawy uczuleniowe są zagrożeniem życia, jeśli dotyczą obrzęku dróg oddechowych), acz uciążliwa i nieprzyjemna. Zaleca się stosowanie leków redukujących objawy oraz unikanie sytuacji wywołujących dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!