Czy nadal jestem płodna i powinnam stosować antykoncepcję?

Witam! Pytanie dotyczy mojego pytania nr 8266 z dnia 11.05.2012r. Odpowiedź udzielona przez Panią Martę Hat. Czy powinnam stosować antykoncepcję? Przed zastosowaniem HTZ miałam Mirenę i wtedy nie miesiączkowałam. Ostatnie takie tam plamienie było w czerwcu 2011r. HTZ rozpoczęłam miesiąc temu. W badaniu USG nie było nic napisane w opisie o obecności pęcherzyków. Może powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam ponownie! Z informacji podanych przez Panią wynika, że ostatnie krwawienie miało miejsce w czerwcu 2011, czyli prawie rok temu. W takim wypadku można uznać, że nie jest Pani płodna i nie musi Pani stosować antykoncepcji. W ramach badań dodatkowych ewentualnie można zbadać poziom hormonów płciowych (estradiol, progesteron oraz FSH) - najlepiej po odstawieniu HTZ. Niskie wartości estradiolu i progesteronu oraz wysoki poziom FSH sugerują wygaśnięcie funkcji jajników. Pozdrawiam serdecznie!