Właściwa dieta: jak powinien wyglądać jadłospis dziewczyny w wieku 15 lat?

Jaki powinien być jadłospis dla dziewczyny w wieku 15 lat? W jakie składniki powinien być bogaty, by utrzymać stałą wagę przy średnim wysiłku? 4 godziny wychowania fizycznego w ciągu tygodnia plus 3-4 godziny ćwiczeń. Dodam, że uwielbiam pieczywo. Potrafię zjeść z 4 bułki żytnie w ciągu dnia. Nie jem słodyczy chyba, że serek o smaku truskawkowym lub ananasowym do kanapek. Owoce bardzo lubię. Codziennie jem 2-3 jabłka i 3-5 kiwi. Na obiad nie lubię jeść mięsa. Lubię makarony, ryż, kasze, surówki, sałatki lub po prostu warzywa gotowane. Nie jem żadnych słonych przekąsek, cukierków, batonów, wafelków, czekolad, ani słodzonych płatków, chipsów, paluszków, itd. Pomógłby mi ktoś stworzyć odpowiedni jadłospis dla mnie? Dodam, że wstaję o godzinie 6:00, a chodzę spać o 22:00.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zasad zdrowego odżywiania, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie.
- regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
- śniadanie do godziny po przebudzeniu. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy (płatki - najlepiej z jak najmniejszą ilością cukrów prostych, pieczywo pełnoziarniste) + produkt białkowy (jogurt, mleko) + owoc.
- kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
- co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów,
- jedz chude mięsa oraz ryby, mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- jedz warzywa oraz owoce,
- ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.
Pozdrawiam