Włókniak na USG piersi

2tyg temu byłam na USG piersi stwierdzono włókniaka bądz torbiela 5/4mm. Lekarz powiedział żebym zrobiła kontrol za pół roku jeśli będzie wiekszy to wyciąć albo barć tabletki hormonalne. Teraz jestem przed okresem boli mnie pierś jakbym miała w tym miejscy siniaka przy dotykaniu, od czasu do czasu czuję kłucie . Mam 19 lat. Mam się tym niepokoić?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

W czasie całego cyklu miesiączkowego dochodzi do zmian hormonalnych i przebudowy piersi (dlatego część kobiet w czasie krwawienia miesięcznego i/lub owulacji odczuwa ból gruczołów piersiowych), stąd może pojawiać się ból w okolicy guzka.
Dodatkowo świadomość istniejącej zmiany powoduje, iż bardziej zwraca Pani uwagę na wszystkie dolegliwości zlokalizowane w tej okolicy.
Jeśli jednak problem będzie się powtarzał przy każdym cyklu, warto wynik USG skonsultować z innym lekarzem tej samej specjalności lub z onkologiem (nie jest wymagane skierowanie)/

USG u młodych kobiet jest mało dokładne piersi są gruczołowe, jaka była faza cyklu, czy w rodzinie jest obciążenie Przed okresem piersi bolą im więcej je będziesz dotykać tym będą bardziej obolałe spróbuj je zbadać po miesiączce