Zapytaj lekarza

7 1 3 , 8 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Włosy a anemia.

Witam serdecznie! Chciałam zapytać, jak to jest z włosami przy anemii. Bo lekarz powiedział mi, ze mam niską hemoglobinę i zapisał mi  żelazo, które brałam przez pól roku. Oczywiście hemoglobina podskoczyła do góry ale włosy jak leciały, tak lecą. Tak sobie myślę, może czegoś innego mi brakuje, może powinnam dłużej żelazo pobrać. Nie wiem co mam robić. Może jakieś specjalistyczne badania porobić (ale jakie?). Proszę bardzo o pomoc.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie,

Na stan włosów ma wpływ wiele czynników związanych z ogólnym stanem odżywienia. Jednym z mikroelementów zapobiegającym wypadaniu włosów jest cynk zawarty przede wszystkim w produktach zbożowych oraz mięsie, wędlinach i rybach.

Na złe jego wchłanianie ma wpływ między innymi żelazo.
Ważnym powodem niedoboru cynku jest także ogólny zły wpływ odżywienia, a więc dieta ubogoenergetyczna oraz o zmniejszonej zawartości białka.

Zalecałabym zastosowanie urozmaiconej, bogatej w witaminy i mikroelementy diety oraz profilaktyczne zbadanie poziomu cynku i ewentualnie podjęcie dalszych kroków.

Pozdrawiam serdecznie.

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy