Włożenie śruby podczas operacji złamanej ręki

Witam. Tata miał złamaną rękę ponad 6 lat temu.Do dziś mu się nie zrosła. Podczas pierwszej operacji lekarze użyli śrub. Na zdjęciu rentgenowskim widać, że jedna ze śrub jest włożona w złamanie tzn pomiędzy kości które miały się zrosnąć. Czy jest jakieś logiczne wytłumaczenie dlaczego w tą szparę włożono jedną ze śrub? lekarz się pomylił czy może śruba się przemieściła?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestety jest to dość częste powiklanie. Śruba może ulec samoistnemu przemieszczeniu się. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do ortopedy.

Szanowana Pani, ojciec powinien w tej sytuacji skonsultować się w ośrodku, który wykonuje zabiegi operacyjne w przebiegu leczenia (operacyjnego) zaburzeń zrostu kostnego.
Celem tej konsultacji byłoby określenie wskazań do tego typu zabiegu. Aby przyspieszyć proces diagnostyczny warto na tę konsultację zgłosić się już z aktualnym wynikiem badania RTG oraz poprzednio wykonanymi kliszami RTG.

Szanowna Pani,

leczenie braku zrostu musi wykonać oddział specjalistyczny i wskazana jest konsultacja u chirurga ręki w takim właśnie ośrodku. Być może będzie konieczne leczenie operacyjne jak i inne formy terapii.