Wodniste stolce a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam , biore tabletki koncepcyjne od roku , dziś wzielam ja o godzinie 17 a okolo 18 dostałam lekkiej biegunki ( byłam w toalecie mniej niz 1 minuta). Od przedwczoraj oddaje luzne stolce, lecz nie jest to biegunka w postaci wody. Czytałam ze, biegunka moze spowodowac obnizenie skutecznosci, czy to prawda?. Jaka biegunka moze obnizyc skutecznosc? Prosze o odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli byłaby to rzeczywiście biegunka to ochrona antykoncepcyjna mogłaby się zmniejszyć. W takiej sytuacji należałoby stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 dni.

tak, to prawda, mogą nie być skuteczne więc lepiej dodatkowo zastosować w danym cyklu jeszcze inną metodę antykoncepcji. każde zaburzenie wchłaniania jest ryzykowne, czy to biegunka czy wymioty, nie ma szczególnej definicji, która biegunka zaburza, lepiej przyjąć, że każda, zwł.tak szybko po połknięciu tabletki. pozdr