Wodnisty katar przy posiłkach u 86-latka

Mój ojciec / 86lat/ podczas każdego posiłku ma wodnisty katar jest to takie krępujące bo kapie na stół.Ostrych posiłków nie przyrządzam i gorącej herbaty nie pije.Bardzo proszę o poradę co mam robić? Z pozdrowieniami Małgorzata

Mikołaj Cyganok

Witam! Wodnisty katar często towarzyszy m.in. infekcjom wirusowym lub alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa. Pojawianie się kataru tylko w trakcie posiłków może być spowodowane pochyleniem głowy do przodu w trakcie jedzenia, co powoduje wypływanie wydzieliny przez otwory nosowe. Indywidualna zmienność budowy jamy nosowej może powodować, że przy wyprostowanej postawia ciała wydzielina spływa przez nozdrza tylne do gardła, a ponieważ wydzielina jest wodnista, spływanie flegmy (jako ciała obcego) po tylnej ścianie gardła może nie być odczuwalnie. Sugeruję zatem udać się do lekarza rodzinnego, który zbada Pani/Pana tatę i odpowiednio pokieruje dalszą diagnostyką i późniejszą terapią.