Wpływ antybiotyków na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od ponad roku zażywam R***. W czwartek przyjęłam ostatnią tabletkę i zrobiłam 7-dniową przerwę. Krwawienie wystąpiło normalnie, ostatniego dnia przerwy rano i wieczorem przyjęłam antybiotyk A***, czyli dwie tabletki, natomiast w piątek zaczęłam brać R*** i współżyłam, ale z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zawsze w razie wątpliwości co do tego, czy dany lek wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez Panią tabletkami antykoncepcyjnymi, proszę zajrzeć do ulotek obu preparatów. W tym przypadku interakcja występuje - przepisany Pani antybiotyk może zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Powinna Pani wstrzymać się od współżycia lub stosować prezerwatywę przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz przez kolejnych 7 dni.

Jeśli prezerwatywa nie pękła ani się nie zsunęła, to nie ma możliwości, by zaszła Pani w ciążę w wyniku tego stosunku. Należy jednak odczekać z normalnym współżyciem, jak wspomniałam wyżej, 7 dni od odstawienia antybiotyku.

Nawiasem mówiąc, jeśli odstawiła Pani antybiotyk już po pierwszym dniu stosowania go, to jest to błąd, prowadzący do wzrostu opornych szczepów bakteryjnych. Antybiotykoterapię trzeba zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli zwykle 7-10 dni, nawet jeśli poprawa w samopoczuciu pojawia się już w pierwszych dniach terapii.

Pozdrawiam serdecznie!