Wpływ gumy do żucia z lukrecją a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Od długiego czasu zażywam tabletki antykoncepcyjne. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że przyjmując tabletki, powinno unikać się lukrecji. Jednak ostatnio godzinę przed przyjęciem tabletki żułam gumę do żucia, która w swoim składzie miała właśnie lukrecję (skład gumy: substancje słodzące sorbitol, xylitolmannitol, acesulfam k, aspartam, baza gumowa (zawiera lecytynę sojową), regulator kwasowości mleczan wapnia, substancja utrzymująca wilgotność glicerol, aromaty, przeciwutleniacz bha, barwik 129. Zawiera lukrecję. Zawiera źródło fenyloalaniny.) Zdaję sobie sprawę, że nie była to duża ilość wspomnianej lukrecji, jednakże czy mogła mieć ona wpływ na zażywane przeze mnie tabletki, jeżeli odstęp pomiędzy żuciem gumy, a przyjęciem tabletki wynosił troszkę ponad godzinę? Dodam, że stało się to w drugim tygodniu przyjmowania antykoncepcji. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam! Nie musi się Pani obawiać. Ilość lukrecji w gumie do żucia jest za mała żeby spowodowało to jakiekolwiek działania niepożądane. Nie powinna również wpłynąć na skuteczności środków antykoncepcyjnych. Spożywanie lukrecji nie jest zalecane w trakcie stosowania środków antykoncepcyjnych co spowodowane jest tym, iż zawiera ona związki, które mają działanie podobne do estrogenów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Może to spowodować nasilenie działań niepożądanych tych hormonów, takich jak bóle brzucha i obrzęki. Może również dojść do zmniejszenie ilości potasu we krwi co może spowodować kurcze mięśniowe, zaparcia, zaburzenia rytmu serca i nadciśnienie. Jeśli więc u Pani nie wystąpiły żadne objawy nie należy się niepokoić. Jeśli jednak coś Pani dolega proszę udać się na wizytę do ginekologa. Proszę pamiętać, że również inne zioła mogą powodować interakcje ze środkami antykoncepcyjnymi lub zmniejszać ich skuteczność. Szczególnie proszę unikać dziurawca, środków przyśpieszających perystaltykę i soku grejpfrutowego. Pozdrawiam