Wpływ herbat, dziurawca, melisy i antydepresantów na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Mam kilka pytań odnośnie wpływu różnych produktów na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych: 1.Czy zwykłe herbaty, np.earl grey oraz czarne, czerwone, zielone, białe itp.mogą zawierać ziele dziurawca czy nie ma takiej możliwości? 2.W czym w ogóle może znajdować się dziurawiec, w jakich produktach? 3.Czy melisa oraz leki uspokajające i ułatwiające zasypianie obniżają skuteczność tabletek? 4.Czy absolutnie wszystkie tzw. antydepresanty obniżają skuteczność tabletek? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z całą pewnością diurawiec wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcji. W podanych przez Panią produktach nie powinna znajdować się nawet najmniejsza ilość tej rośliny. Antydepresanty jako grupa leków także wpływają na skuteczność przyjmowanych tabletek. Co do konkretnych preparatów to trudno to określić, jednak przyjmuje się iż tak jest. Melisa i leki uspokajające na bazie ziół nie wpływają na ochronę antykoncepcyjną.