Wpływ masturbacji na przyszłe życie seksualne

Witam, chciałbym zadać państwu pytanie. Jeżeli masturbuję się raz dziennie, czy są to objawy uzależnienia od tego i czy może to mieć jakiś wpływ na przyszłe współżycie seksualne? Boje się, że w przyszłości mogę mieć przez to problemy z seksem. Proszę o fachową odpowiedź i dziękuję. Pozdrawiam. PS: Mam 16 lat.
16 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Masturbacja raz dziennie nie jest oznaką uzależnienia a raczej sposobem rozładowania emocji. Dodatkowo onanizm z medycznego punktu widzenia nie prowadzi do zaburzeń seksualnych w przyszłym życiu. Jedyne co może być niekomfortowe to psychiczne wyuczenie organizmu na określony tym stymulacji w celu osiągnięcia orgazmu. W późniejszym czasie podczas normalnego stosunku może to okazać się nieco uciążliwe.