Wpływ na PSA

Interesuje mnie sprawa wpływu na wynik PSA. Mąż ma zdiagnozowany łagodny przerost prostaty (wcześniej już zadawałam pytanie w tej sprawie i otrzymałam odpowiedź, za którą serdecznie dziękuję). Urolog, który prowadzi męża jest dość daleko. Na podstawie badań oraz przeprowadzonego badania manualnego (paluszkiem) lekarz stwierdził, że nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych leków, wystarczy obserwacja i badanie poziomu PSA. Na wizycie nie dopytałam, czy można stosować leki ziołowe - ogólnodostępne bez recepty. Jestem laikiem w tych sprawach i obawiam się, że pozostawienie przerostu bez żadnych leków będzie powodem jego dalszego rozwoju, a w konsekwencji wystąpienia przykrych objawów związanych z przerostem. Chciałabym zapobiec pogłębianiu się tego stanu. Pomyślałam o zastosowaniu leków ziołowych. Nie wiem, czy słusznie. Czy są leki, jęsli tak, to jakie, które hamują rozrost prostaty? Czy stosowanie tych leków nie zaniża sztucznie poziomu PSA? Ponieważ dynamika wzrostu PSA jest bardzo ważna - nie chciałabym "zamydlić" tego obrazu. Mam jeszcze dwa pytania: Czy łagodny przerost gruczołu krokowego może doprowadzić do raka tego gruczołu, a jeżeli tak, to jaką profilaktykę stosować? Czy zażywanie leków przeciwkrzepliwych ma wpływ na wynik PSA (mąż ma zalecone tego typu leki, a gdzieś czytałam, że mogą one sztucznie zaniżać PSA)? Bardzo proszę o odpowiedź. Następną wizytę u urologa mamy umówioną dopiero na maj przyszłego roku - a to prawie pół roku - i dopiero wtedy mogłabym o to zapytać. Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości. Dziękuję i pozdrawiam, stroskana żona.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowna Pani,

urolog stwierdził u Pani męża łagodny rozrost prostaty w początkowej fazie, tzn. takiej, w której dolegliwości są na tyle małe, że stosowanie leków nie przyniesie korzyśc,i przewyższających efekty uboczne działania tych leków. W profilaktyce postępowania łagodnego rozrostu stercza można brać ziołowe leki. Łagodny rozrost jest chorobą, która nie zawsze wymaga leczenia, ale za to wymaga regularnej kontroli. Nie jest też stanem przedrakowym - istnieje ryzyko rozwinięcia się raka w prostacie dotkniętej przez łagodny rozrost, ale nie jest to szansa większa niż u osoby bez tej choroby. Leki ziołowe, jak i przeciwkrzepliwe, raczej nie maskują poziomu PSA, ale trzeba wziąć pod uwagę możliwe odchylenia. Dlatego urolog bada także prostatę per rectum, a nie tylko analizuje poziom PSA (o którym już w artykułach pisałem, iż nie jest wyrocznią stanu prostaty, a jedynie pomocą w diagnostyce). Bardzo ważna jest też obserwacja, czy objawy ze strony układu moczowego się nie nasilają.