Wpływ palenia papierosów na rozwój piersi

Witam. Mam problem z piersiami. Mamie i mojej siostrze zaczęły rosnąć piersi w gimnazjum. Ja mam już 19 lat i nic. Dodam że pale papierosy od 1 gimnazjum. Czy to mogło wpłynąć? Jak mogę sobie pomóc. Jestem bardzo płaska i nie czuje się kobieca a wręcz krępuje mnie chodzenie w lecie bez bluzy. Czy jakaś żywnąć bądź ćwiczenia mogą ruszyć wzrost piersi? co mam robić?

Lek. Katarzyna Szymczak

Palenie papierosów raczej nie miało wpływu na rozwój Pani piersi, istnieje jeszcze szansa, że trochę zmienią swój rozmiar, radziłabym w tej sprawie skontaktować się z ginekologiem.
Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Rozwój piersi jest sprawą indywidualną. Wpływ na ich wielkość mają hormony, ilość tkanki tłuszczowej i predyspozycje genetyczne. Udowodniono wpływ palenia na obniżenie skoku pokwitaniowego, jednakże nie prowadzono badań NT wpływu palenia na rozwój gruczołu sutkowego. Należałoby wykonać badania oceniające poziom hormonów płciowych we krwi. Proszę udać się do ginekologa.
Pozdrawiam