Wpływ stresu na wagę i zaburzenia pamięci

Moje zycie jest bardzo napiete duz sie denerwuje a malo spie. Mam klopoty z nauka i koncentracja. Waze ponad 90 kg. Czy stres moze miec wplyw na wage i na pamiec ? Jak mozna zwalczyc stres ?

Dzień dobry,

Tak, może.
Proszę udać się do lekarza POZ, który po zbadaniu Pani może skierować Panią do odpowiedniego specjalisty (endorynolog ?) - celem wyeliminowania somatycznych przyczyn Pani dolegliwości.
I jednocześnie - znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę/psychiatrę i udać się na osobistą konsultację, która może zakończyć się podjęciem decyzji o leczeniu (tj.psychoterapii i/lub farmakoterapii). Takie konsultacje może Pani odbyć np.: w Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Witam Panią,
Trudności z radzeniem sobie ze stresem czy emocjami mogą być jednym z czynników wpływającym na trudności z koncentracją uwagi czy pamięcią. Niektóre osoby w sytuacjach dla siebie trudnych mają zwiększony apetyt, mówi się, że "zajadają stres".
Żeby ustalić jak to jest u Pani warto udać się na konsultację do psychoterapeuty. Na podstawie osobistej rozmowy, wywiadu można najtrafniej określić przyczyny Pani stanu i dobrać sposoby na rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska

Dzień dobry, trudno w tym miejscu postawić diagnozę. Oczywiście stres może wpływać zarówno na wagę jak i na pamięć jednak nie wiadomo czy jest przyczyną pani problemów. Jeżeli taka sytuacja trwa od dłuższego czasu zachęcam do udania się do lekarza w celu przeprowadzenia podstawowych badań, po wyeliminowaniu przyczyn typowo medycznych warto udać się na konsultacje i diagnozę psychologiczną. Pozdrawiam.