Wpływ toksoplazmozy na ciążę

Witam., Proszę o interpretację wyników: Cytomegaliovirus - p/c w kl. IgM 0,220 Index wynik ujemny: 0,85 wynik wątpliwy: 0,85-0,99 wynik dodatni: 1,00 i powyżej Cytomegalovirus - p/c w kl. IgG 250,0 U/ml wynik ujemny: 0,0-6,0 wynik wątpliwy: 6,0-15 wynik dodatni: powyżej 15 Toksoplazmoza IgG 1,6 IU/ml wynik ujemny: 1,6 wynik wątpliwy: 0,50-0,59 wynik dodatni: 3,0 i powyżej Toksoplazmoza IgM 0,030 Index wynik ujemny: 0,50 wynik wątpliwy: 0,50-0,59 wynik dodatni: 0,60 i powyżej. Czy mam cytomegalię i toksoplazmozę i jaki wpływ te wyniki mają na bardzo wczesną ciążę? Czy zagraża coś dziecku? Czy konieczne jest powtórzenie wyników badań?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z przedstawionych wyników można wnioskować, iż w przeszłości miała Pani styczność z cytomegalowirusem i ma Pani na niego odporność.

Jeżeli chodzi o toxoplazmozę to nie ma Pani na nią odporności, ale nie jest też nią Pani zarażona.

Toxoplazmoza może być niebezpieczna dla płodu i powodować wady rozwojowe, dlatego bardzo ważne jest by uważać na kontakt z kotami, szczególnie z ich odchodami lub surowe mięso.

Jeżeli chodzi o cytomegalowirusa nie ma konieczności powtarzania badań. Można ewentualnie powtórzyć badania w kierunku toxoplazmozy by być pewną, że w trakcie ciąży nie doszło do zakażenia.

Pozdrawiam!