Wprowadzenie kaszki do diety półrocznego dziecka

Moje dziecko skonczylo właśnie 6 miesiecy chciałabym zaczac podawac jej kaszke w butelce na noc tylko nie wiem ile sie daje i jaka kaszke? Dodam ze karmie piersia a mała ma skaze białkowa. Czytałam ze powinnam dawac kaszke bezmleczna tyle ze podaje sie je na mleku a ja przeciez karmie piersia i obawiam sie ze nie ściagne tyle mleka. Wiec jaka kaszke mam podac i jak ja przygotowac i ile w butelce? Prasze o szybka odpowiec.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wprawdzie kasza manna zawiera gluten, który bywa silnym alergenem, jednak zgodnie z najnowszymi badaniami produkty go zwierające należy w niewielkich ilościach (zaczynając od jednej łyżeczki) wprowadzać do diety dziecka już ok. 6. miesiąca życia.
Zbadano bowiem, że nie powoduje to nasilenia objawów alergii czy nietolerancji pokarmowej. Chłopiec może zatem dostawać kaszkę mannę, ale przy uczuleniu na mleko krowie powinna pani przygotowywać ją na wodzie lub też preparacie mlekozastępczym, ewentualnie podawać jako dodatek do zupki jarzynowej.
Proszę również pamiętać, że dietę dziecka alergicznego trzeba rozszerzać ostrożnie i każdy nowy produkt (w tym wypadku kaszę mannę)
wprowadzać pojedynczo, stopniowo oraz w niewielkich ilościach, uważnie obserwując reakcję malucha na nowy produkt. Proszę być jednak dobrej myśli. Uczulenie na gluten pojawia się u dzieci znacznie rzadziej niż alergia na mleko krowie i zwykle ustępuje ok. 2 roku życia.