Wrzody a tabletki antykoncepcyjne

Witam
Od jakiś dwóch miesięcy mam straszne problemy z żołądkiem (ból w okolicach mostka, pieczenie, odbijanie, ból łapie mnie w nocy). Gastroskopie zrobię dopiero za dwa tygodnie, obawiam się, że to mogą być wrzody, ale nie jestem pewna.
I tutaj moje pytanie, miałam dwa stosunki (jeden miesiąc temu, drugi tydzień temu), biorę tabletki i leczyłam opakowania, boję się, że jeśli to wrzody, to te tabletki mogły się nie wchłonąć. Test zrobiłam dziś i wyszedł negatywny.
Czy to oznacza, że mam się co martwić tym stosunkiem, który odbył się miesiąc temu? A skoro wyszedł negatywny to znaczy, że tabletki się wchłaniają i ten co był tydzień temu również jest bezpieczny? Krwawienie z ostawienia powinnam dostać jutro albo za dwa dni, strasznie się denerwuje.
Bardzo proszę o odpowiedz.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam
Od jakiś dwóch miesięcy mam straszne problemy z żołądkiem (ból w okolicach mostka, pieczenie, odbijanie, ból łapie mnie w nocy). Gastroskopie zrobię dopiero za dwa tygodnie, obawiam się, że to mogą być wrzody, ale nie jestem pewna.
I tutaj moje pytanie, miałam dwa stosunki (jeden miesiąc temu, drugi tydzień temu), biorę tabletki i leczyłam opakowania, boję się, że jeśli to wrzody, to te tabletki mogły się nie wchłonąć. Test zrobiłam dziś i wyszedł negatywny.
Czy to oznacza, że mam się co martwić tym stosunkiem, który odbył się miesiąc temu? A skoro wyszedł negatywny to znaczy, że tabletki się wchłaniają i ten co był tydzień temu również jest bezpieczny? Krwawienie z ostawienia powinnam dostać jutro albo za dwa dni, strasznie się denerwuje.
Bardzo proszę o odpowiedz.

Witam!

Choroba wrzodowa nie ma wpływu na wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych - ponieważ proces ten zachodzi w dalszych częściach jelita, dlatego nie ma powodu do strachu, iż Pani dolegliwości wpłyną na jakość antykoncepcji.

Warto również zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu by przepisał lek łagodzący objawy dyspeptyczne, w czasie oczekiwania na gastroskopię, np. omeprazol nie wchodzi w interakcje z większością preparatów antykoncepcyjnych (lek z grupy IPP). Można też w aptece kupić lek bez recepty, np. Rennie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł na temat, kiedy ból brzucha, oznacza zagrożenie.

Serdecznie pozdrawiam!