Wsakazania do wizyty u ginekologa a prawdopodobieństwo ciąży

Mam pytanie: ostatnią miesiączkę miałam 27 października, mój cykl trwa 28 dni. Dziś jest 6 grudnia. Do tej pory nie dostałam miesiączki. Natomiast 30 listopada zrobiłam test ciążowy wynik był pozytywny. I teraz moje pytanie kiedy powinnam udać się do ginekologa aby sprawdzić moje podejrzenia? I czy podczas tej wizyty lekarz będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić czy jestem w ciąży?

Tomasz Pielak

Witam serdecznie. Jak najbardziej, wizyta u lekarza ginekologa pomoże jednoznacznie stwierdzić czy jest Pani w ciąży. Jeśli 27.10 był to pierwszy dzień Pani cyklu(a więc pierwszy dzień ostatniej miesiączki), data poczęcia wypada na 09-10.11, a więc według tych danych może być Pani w 6 tygodniu ciąży. ten wiek ciąży można już spokojnie potwierdzić poprzez badanie ultrasonograficzne USG. Na tym etapie powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy. Może Pani również udać się do ginekologa na pierwszą wizytę ok 8-10 tygodnia ciąży, wtedy będzie z pewnością możliwe zaobserwowanie bicia serca dziecka ( jest to możliwe już od 6 tygodnia ciąży). Natomiast w przypadku jeśli chce Pani tylko potwierdzić ciąże, jest to właściwy moment. Pozdrawiam.