Wskazania do wykonania scyntygrafii a decyzja o leczenie jodem radioaktywnym

Jeśli nie chcę zdecydować się na leczenie jodem radioaktywnym, to czy sensowne jest wykonywanie scyntygrafii, którą zalecił mi lekarz. Czy tę scyntygrafię można wykorzystać za kilka lat, czy jest ona aktualna, w momencie poprzedzającym podanie jodu?Jeśli nie jest to badanie które można wykorzystać w każdym momencie życia, to ile czasu jest ważne?Ile powinna trwać farmakoterapia, zanim lekarz zdecyduje o podaniu jodu?

Leczenie jodem radioaktywnym stosuje się w przypadku guzków gorących, nadczynnych ew. Nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Graves-Basedowa. Scyntygrafię tarczycy zawsze poprzedza podanie dawki leczniczej jodu radioaktywnego. Bada się również tzw jodochwytność tarczycy. Badanie jest aktualne bezpośrednio przed leczeniem radiojodem, po pewnym czasie jodochwytność tarczycy może ulec zmianie, zwłaszcza pod wpływem leczenia farmakologicznego tarczycy. Jeśli nie chce się Pani zdecydować na bardzo skuteczną metodę leczenia radiojodem nie warto wykonywać scyntygrafii a dobre USG tarczycy.