Współczynnik ścieralności a wybielanie zębów

Witam czy pasta do zębów wybielająca ma współczynnik ścieralności poniżej 250 RDA nie jest to za dużo jest to marka pasty Blend-A-Med

Witam Do najczęściej występujących w pastach substancji ściernych należą: krzemionka, sole glinu, hydroksyapatyt. W przypadku substancji ściernych najważniejszą kwestią jest współczynnik RDA określający ścieralność pasty dla szkliwa. Współczynnik RDA rośnie wraz ze stopniem ścieralności. Pasty slabościerne wykazują współczynnik na poziomie 35 (RDA), średnio ścierne 100 (RDA), oraz mocno scierne ok 150 (RDA). 80% past na rynku zamyka się w przedziale ok 100 (RDA), natomiast pasty dla palaczy zawierają się w grupie powyżej 100 (RDA) - nawet do 250. Reasumując jest to nie tyle pasta wybielająca co ścierna, która może w dłuższej perspektywie zniszczyć szkliwo. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Nie ma past wybielających, są tylko ścierne które poprzez łatwiejsze usuwanie osadów dają efekt optycznego rozjaśnienia zębów. Mogą one natomiast uszkodzić szkliwo. 250 to bardzo dużo i takie pasty nie są zalecane.

Pasty wybielające mają duże współczynniki RDA, bo na ścieraniu polega ich działanie. Nie działa to korzystnie na zęby. Przy długotrwałym stosowaniu może uszkodzić szkliwo. Pasty takie są niewskazane u pacjentów, którzy mają odsłonięte szyjki zębów (część zęba niepokryta szkliwem).

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl