Współżycie

Witam.
Mam 18 lat i chciałabym rozpocząć współżycie z moim chłopakiem. Od dawna o tym myślimy, ale ja nie chce rozpocząć go bez antykoncepcji. Nie wierzę w prezerwatywy. Żadne nie są w stanie mnie przekonać, nawet te plemnikobójcze.

Myślałam nad tabletkami antykoncepcyjnymi, ale w przyszłości na pewno chciałabym mieć dziecko, biorąc teraz tabletki mogę mieć problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. No i po nie których tabletkach przybiera się na wadze, czego też bym nie chciała. Nie wiem jaki mam podjąć krok ku temu.. U ginekologa jeszcze nie byłam.
Czekam na odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Decyzja o rozpoczęciu współżycia jest jedną z najważniejszych w życiu młodej kobiety. Tak jak Pani napisała, po antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić pewne niepożądane skutki, choć szansa na to, że nie będzie Pani mogła zajść w ciążę, jest bardzo niska. Dużo większe ryzyko takich powikłań występuje przy używaniu wkładki wewnątrzmacicznej, zwanej potocznie spiralą. Myślę, że przy takim Pani nastawieniu prezerwatywy będą najrozsądniejszym wyborem. Jeżeli chce Pani jeszcze zwiększyć ich skuteczność można nauczyć się rozpoznawać dni płodne i nie współżyć w tym okresie. Na koniec muszę napisać, że niestety każda metoda antykoncepcyjna wiążę się z pewnym ryzykiem poczęcia niechcianej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!