Wybudzanie się w nocy u 28-latka

Od 7 nocy mam problem ze snem. Nie mam problemu z zaśnięciem, ale wybudzam się w nocy. W pierwszych dniach było to po 4-5 godzinach bez możliwości późniejszego zaśnięcia, teraz po 2-3 godzinach i czasami mogę zasnąć szybciej, czasami prawie wcale. Wybudzenie następuje po każdym śnie... Dodam, że nigdy wcześniej nie miałem takich problemów. Sen nie daje żadnej regeneracji. Wiedziałem wcześniej, że po 1 nieprzespanej nocy będzie stresujący dzień. Ponadto przyjmuję magnez i potas i odstawiłem kawę.

Witam,

Zaburzenia snu mają wiele przyczyn, być może z jakiegoś powodu nie może Pan spać?
Mogą to być problemy w domu/pracy/ związku/rodzinne.

Nie zawsze to czym się martwimy jest świadome. Jeśli problemy ze snem będą się utrzymywać przez najbliższy czas to zachęcam do wizyty u psychologa.

Warto przyjrzeć, czy zaburzenia snu nocnego nie wiążą się z emocjonalnymi przeżyciami, stresem czy ważnymi wydarzeniami w życiu? Czasem podobny efekt może tez dać przemęczenie.
Warto także wprowadzić stałe rytuały związane ze snem, prowadzić regularny tryb życia, a łóżko kojarzyć ze snem (czyli nie oglądać w nim tv, jeść itp).
Jeśli objawy nie miną- warto skonsultować się z lekarzem, bo mogą świadczyć także o innych trudnościach (np. hormonalnych, depresyjnych/maniakalnych i in.)

Witam serdecznie,

Problem z zaburzeniem snu może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich to jest higiena snu - czyli jakie rytuały stosujemy przed zaśnięciem. Inne przyczyny są często związane z obecną sytuacją życiową. Nasze myśli oraz emocje z nimi związane niejednokrotnie powodują nadaktywność organizmu a przez to trudności związane ze snem. W dalszej fazie problemów pacjenci często skarżą się na pobudzenie emocjonalne związane z lękiem przed kolejną nieprzespaną nocą czy wybudzaniem.
Sugerowałabym Panu kontakt z psychoterapeutą dzięki któremu będzie Pan mógł lepiej przyjrzeć się i poradzić sobie z opisanym problemem.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl

A jak Pan funkcjonuje w życiu prywatnym, zawodowym ? Czy w Pana życiu miało miejsce ostatnio jakieś stresujące wydarzenie/ zmiana ? Czy oprócz zaburzeń snu zauważył pan jeszcze inne objawy ? Odpowiedzi na powyższe pytania byłyby potrzebne by móc konkretniej odnieść się do Pana problemu. Może warto pomyśleć o wizycie u specjalisty.