Wychowywanie 14-latki

Pytan o sposob wychowania 14latki jest zbyt dużo...co i jak zrobic żeby nie popełnic błędow

Witam serdecznie,

ma Pani na myśli nie popełnianie błędów wychowawczych?
Idealni rodzice i ludzie nie istnieją. Nie da się uniknąć wszystkich błędów. Trzeba umieć sobie je wybaczać.

Najważniejsze, aby nawiązać z córką dobry kontakt. Umieć z nią rozmawiać w sposób przyjacielski, żeby wiedziała, że z każdym problemem może się do Pani zwrócić. Co nie wyklucza stawiania wymagań.

Rodzice często chcą narzucać dzieciom swoją wizję świata, warto ją jednak przedyskutować. Pokazać córce, że jej zdanie też się liczy. W końcu córka wchodzi powoli w dorosłość.

Temat jaki Pani poruszyła jest bardzo obszerny. Warto sposoby wychowawcze omawiać również ze swoim partnerem.

Proszę pamiętać, że bycie rodzicem to wielkie wyzwanie, ale również wiele radości.

Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Uzbroić się w duże pokłady cierpliwości, czasem zacisnąć zęby i mniej komentować, negocjować, wspierać i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Witam serdecznie,
Myślę, że nie ma gotowego sposobu na niepopełnianie żadnych błędów. Każdy jakieś popełnia i nie ma w tym nic złego o ile nie krzywdzą one dziecka. Wiek, w jaki wchodzi Pani córka jest bardzo trudny. Okres dojrzewania, pierwsza miłość itd. to etapy, które powinna Pani przejść razem z córką. Jak? Poprzez rozmowę, zrozumienie, cierpliwość, ciepło. Na pewno krzyk i nakazy w niczym nie pomogą. Okazanie miłości i wyrozumiałość potrafią z największego twardziela wycisnąć : "Dziękuję".

Pozdrawiam