Wycięcie części piersi prawej i pojedynczego guzka piersi lewej

Witam, proszę o interpretację wyników. Sprawa dotyczy mojej teściowej - wiek 52 lata.  08.12.2009 r. miała operację, polegającą na wycięciu 1/4 piersi prawej i pojedynczego guzka piersi lewej. W trakcie operacji wykonano tzw. badanie węzła wartownika. 23.12.2009 r. lekarz przedstawił wyniki histologiczne. Uprzejmie proszę o interpretację poniższych zapisów. "Fibroadenoma 2x1,2 cm. Skupisko poszerzonych przewodów z metaplazją akoprynową 2x1,5. W pozostałej części materiału 4,8x4, 5x3,5 cm tkanka mastopatyczna. Carcinoma lobulare invasium mammae, Elston-Ellis G3. Bardzo nieostro odgraniczony, wielkości 2,5cmx2. W przyśrodkowym marginesie cięcia chirurgicznego obcne utkanie ca lobulare in situ." 11.01.2010 odbędzie się kolejna operacja, polegająca w usunięciu węzłów dołu pachowego. Czy w tej sytuacji zasadnym byłoby, aby usunąć pozostałą część piersi? Wiem, że sybmolika "G" oznacza złośliwość raka (G3). Jak wygląda dalsze leczenie i jakie są rokowania? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Na wstępie przetłumaczę Pani wynik badania histopatologicznego, aby następnie postarać się przekazać informacje z niego wynikające oraz prawdopodobny przebieg dalszego postępowania.

Wynik badania histopatologicznego oznacza, że oprócz zmiany łagodnej (fibroadenoma), zmian mastopatycznych - również łagodnych - znaleziono utkanie raka przewodowego inwazyjnego w niskim stopniu zróżnicowania G3 wg zmodyfikowanej klasyfikacji Elstona-Ellisa. Niski stopień zróżnicowania, niestety, nie jest czynnikiem dobrym rokowniczo. Znalezione utkanie raka przewodowego w miejscu cięcia, oznacza, że usunięcie nowotworu było nieradykalne (niecałkowite).

Zapewne kolejnym postępowaniem oprócz usunięcie węzła chłonnego wartowniczego do badnaia histopatologicznego, będzie rozważenie całkowitej mastektomii metodą Maddena - nie będzie wymagana wcześniejsza chemioterapia, gdyż guz ma wielkość mniej niż 5 cm, i nie ma, według Pani opisów, powiększonych węzłów chłonnych podejrzanych o zmiany nowotworowe. Zapewne potrzebna będzie uzupełniająca radioterapia. Jednak decyzja co do dalszego leczenia będzie podjęta przez lekarza i pacjentkę.

Zapraszam do lektrury naszych artykułów o raku piersi, rodzajach operacji w raku piersi, o rokowaniu, leczeniu, leczeniu w zależności od stopnia zaawansowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.