Wycinek do badania histopatologicznego

Witam!
Agnieszka, 28 lat. Od ponad pół roku staramy się z mężem o dzidziusia. Ostatnio poszłam do ginekologa, gdyż zaniepokoiły mnie pojawiające się ostatnio krwawienia po stosunku oraz skąpe krwawienia 2 dni przed miesiączką.

Dodam, że mam dość sporą nadżerkę w ostatnim badaniu cytologicznym 1,5 roku temu wyszła grupa II. Pani doktor powiedziała, że to krwawienie prawdopodobnie z tej nadżerki. Wycięła mi też brodawkę, ale nie wiem czy to oznacza, że mam kłykciny kończyste?
Dopiero dzisiaj o tym wyczytałam, więc nie wypytałam dokładnie o co chodzi z tą brodawką. Pani doktor pobrała także wycinek do badania i wymaz do badania cytologicznego. Bardzo się tym zaniepokoiłam, powiedziała, że na nadżerce są jakieś zmiany, które trzeba sprawdzić.
Bardzo proszę o poradę, bardzo się denerwuję, a wyniki dopiero za 3 tygodnie. Z góry dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Kłykciny kończyste to tzw. brodawki płciowe. Możliwe, że właśnie taką zmianę usunął Pani lekarz (musi Pani dopytać ją o to w czasie najbliższej wizyty). Brodawki płciowe spowodowane są zakażeniem wirusem- HPV 11 lub 6. Nie są to wirusy onkogenne (wywołujące raka szyjki macicy), w przeciwieństwie do HPV typ 16, 18 (i niektórych innych). Proszę nie denerwować się nadmiernie wynikiem badania cytologicznego i histopatologicznego. Nawet jeśli jest Pani zakażona wirusem onkogennym, to po pierwsze- większość osób eliminuje infekcję w ciągu kilku lat od zakażenia, po drugie zaś- rak szyjki macicy rozwija się dopiero ok. 20 lat od zakażenia, tak więc jest wiele czasu na wykrycie zmian przedrakowych i usunięcie ich.
Pozdrawiam serdecznie!