Wydłużona przerwa pomiędzy blistrami tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Witam. Od 4 miesięcy biorę tabletki hormonalne D*** (hormonalne tabletki antykoncepcyjne). Zawsze robiłam 7-dniową przerwę i wtedy pojawiała się miesiączka. Teraz zrobiłam przerwę tak, jak się należało, tylko że przerwa trwała 9 dni, a nie 7. W dziewiątym dniu przyjęłam tabletkę i brałam je regularnie, o stałej godzinie. Po 14 dniach kochałam się z chłopakiem i pękła nam prezerwatywa. Czy mogłam zajść w ciążę, czy tabletki zatrzymały owulację? Bo wiem, że owulacja zaczyna się ok. 14 dnia cyklu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozpoczęcie nowego opakowania w 9 dni po ostatniej tabletce z poprzedniego może spowodować niebezpieczeństwo wystąpienia owulacji i zajścia w ciążę. W takim przypadku zaleca się przez pierwszy tydzień dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli przez pierwsze 14 dni zabezpieczała się Pani dodatkowo prezerwatywami, a jedna z nich pękła po dwóch tygodniach, to myślę, że nie ma ryzyka zajścia w ciążę. Dla pewności, proszę wykonać test ciążowy pod koniec 7-dniowej przerwy, nawet jeśli pojawi się krwawienie. W czasie przyjmowania tabletek, cykl miesiączkowy jest zahamowany - nie ma Pani owulacji (chyba, że dojdzie do pominięcia tabletki, wtedy może się ona pojawić, ale niekoniecznie 14 dnia, tak jak to ma miejsce w naturalnym, 28-dniowym cyklu).

Pozdrawiam serdecznie!